خواندنی ها

مرتب کردن انباری: 10 ترفند ساده برای نظم دهی انباری

مرتب کردن انباری

خانه‌های بی نظم و بهم ریخته، در زندگی افراد مشکلات متفاوتی به وجود می‌آورند. ممکن از لحاظ فکری و روانی، آشفتگی در میان افراد آن خانه ایجاد کند. به همین دلیل باید به تمامی قسمت‌های خانه توجه کرد. زیرا اهمیت نظم و ترتیب در عملکرد روحی و فیزیکی افراد بسیار تاثیرگذار است. اما برعکس خانه‌ی منظم احساس بهتری برای ساکنان و مهمانان دارد. حتی اگر آن خانه سرشار از لوازم و دکور لوکس نباشد. یکی از مهم‌ترین بخش هایی در منازل افراد که به نظم آن بی توجهی می‌شود، انباری است. به همین خاطر در این پست آموزشی از شرکت اسپادانا به مرتب کردن انباری و ترفندهای ساده برای نظم دهی انباری می‌پردازیم. مرتب کردن این محیط بسیار ارزشمند است. پس بهتر است آن را دست کم نگیرید. اگر شما هم به فکر مرتب کردن انبار خود هستید، ابتدا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. سپس از ترفندهای آن کمک بگیرید.

چگونه انباری مرتبی داشته باشیم؟

برای داشتن انباری منظم و زیبا بهتر است ایده‌های مختلفی را اجرا کرد. در این بخش ایده‌های مختلف را معرفی خواهیم کرد:

استفاده از جعبه ها و کارتُن‌ها

اولین اقدام برای منظم کردن انباری استفاده از جعبه ها و کارتن‌ ها می‌باشد. بهتر است یک برچسب بر روی جعبه ‌ها بچسبانید و محتویات داخل آن را مشخص کنید. تا برای دسترسی به وسایل خود، بدانید که جزئیات درون کارتن چیست. جزئیات را به گونه‌ای بنویسید که هیچ بخش نا مشخصی باقی نماند. می‌توانید اسم صاحب وسایل را بر روی جعبه یادداشت کنید و با چسب پهن، جعبه را ببندید. برای وسایل شکستنی بهتر است از پلاستیک ‌های محافظ استفاده کنید. وسایلی همانند دستگاه خوشبو کننده هوا اتوماتیک در این دسته قرار می‌گیرند.

چیدمان صحیح

بهتر است چیدمان جعبه ‌ها را به نحوی انجام دهید که محیط زیادی را اشغال نکنند. به اصطلاح باید جمع و جور بچینید. جعبه‌ های سنگین و محکم را در قسمت پایین قرار دهید و جعبه‌ های شکستی و سبک را روی آنها بچینید. مرتب کردن انباری باید به گونه‌ای باشد که به راحتی دسترسی به وسایل خود داشته باشید. اگر بتوانید از شلف‌ های فلزی برای دیوار‌ های انباری خود استفاده کنید، نظم بیشتری به محیط خواهید داد. به این ترتیب از فضای عمودی انباری نیز بهره‌مند می‌شوید. وسایلی همچون مبل، میز، فرش و… روی هم به سمت بالا بچینید. به این ترتیب فضای بیشتری در انباری خود دارید. خرید نگهدارنده تی و جارو برای مرتب کردن وسایلی همچون جارو و انواع تی مناسب است. نظم دادن به این وسایل در بهداشت و طول عمر آنها نیز موثر است.

چگونه انباری مرتبی داشته باشیم

نوشتن لیست وسایل

یکبار برای همیشه این کار سخت و زمانگیر را انجام دهید‌. یک لیست از تمامی وسایلی که داخل جعبه ‌ها قرار دادید، تهیه کنید. تا به صورت مشخص بدانید که فلان وسیله برای فلان شخص در کارتن شماره چند وجود دارد. با استفاده از این ایده می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن پیدا کنید. توجه داشته باشید که کاغذ لیست خود را در کاوری پلاستیکی قرار دهید. زیرا ممکن است با رطوبت انبار، لیست کاغذی از بین برود. اگر خواستید این ایده را جذاب‌تر و شیک ‌تر اجرا کنید‌، می‌توانید از نرم‌افزار Excel یا Word کمک بگیرید. لیست مربوطه را پشت در انباری قرار دهید و جای مشخص شده‌ای برای آن در نظر بگیرید تا گم نشود. به این ترتیب دیگر نیازی به زیرو رو کردن وسایل ندارید.

وسایل ضروری

قسمت جلوی انبار را خالی نگه دارید تا وسایل ضروری خود را در جلوی انبار قرار دهید. در مرتب کردن انباری باید وسایل را دسته بندی کنید. آنها به چند دسته‌ی وسایل بدون استفاده، وسایل کم استفاده و وسایل مورد استفاده تقسیم نمایید‌. در نهایت نیز وسایل ضروری را در این قسمت قرار دهید. وسایل ضروری شامل مواد خوراکی (کیسه برنج، روغن و…) و لباس‌های غیر فصل مانند لباس زمستانی هستند. جعبه ابزار و یا جعبه اسناد و مدارک نیز در این دسته از لوازم قرار دارند‌. بهتر است جعبه‌ی وسایل ضروری را با کمک یک برچسب متفاوت کنید‌. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی دیگر ما با موضوع ایده برای دستشویی شیک را نیز مطالعه فرمایید.

نظم دهی انباری

رفت و آمد فضای انباری

برای رفت و آمد راحت بهتر است در انباری یک راهرو ایجاد کنید. تا به آسانی به تمامی جعبه‌ها و یا دیگر وسایل دسترسی داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید وسایل را به آسانی حرکت دهید یا جابجا کنید‌. ضمن آنکه به گردش هوای انباری توجه داشته باشید. بهتر است زیر جعبه ‌ها و کارتن ‌ها پایه ای ایجاد کنید تا هوا در این قسمت‌ها در جریان باشد. همچنین فضای کوچکی بین دیوارها و وسایل خالی گذاشته تا امکان گردش هوا ایجاد شود.

قفسه بندی انباری

همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، برای نظم بیشتر می‌توان از شلف های فلزی استفاده کرد. اما اگر یک انبار بهتر مدنظر دارید می‌توانید از قفسه بندی نیز استفاده کنید. با این شیوه شما قادر هستید وسایل را بهتر از قبل نگهداری کنید. (بخصوص وسایل کوچک یا آسیب پذیر) در صورتی‌ که قصد ندارید از این نوع وسیله استفاده کنید، آن را داخل قفسه ‌های انبار قرار دهید.

نقشه کشیدن

این روش عجیب و جذاب به نظر می‌رسد. اما با ترسیم نقشه ‌ای ساده دیگر نگران گم شدن وسایل خود نباشید. نیازی به یادگیری نقشه کشی نیست. فقط باید یک نقشه‌ ی ساده از کل انباری بکشید و جای دقیق جعبه‌ ها را مشخص کنید. با وجود یک نقشه اضافه کردن یا برداشتن وسایل انباری آسان تر است. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی دیگر ما با موضوع ایده برای دکوراسیون حمام مدرن را نیز مطالعه فرمایید.

نقشه کشیدن برای انباری

ظروف مختلف و سبدها

اگر ظرفی در انبار دارید که در مدت ‌های طولانی از آن استفاده نکردید، بهتر است آن را با پلاستیک بپوشانید تا گرد و غبار نگیرد. دیگر لوازم یا ظروف قدیمی را می‌توان در قفسه‌ ای مشخص قرار داد. البته پیشنهاد ما بر اساس علم فنگ شویی این است که وسایل غیرقابل استفاده را هیچ گاه در انباری نگه ندارید. این موضوع دلایل مختلف و زیادی دارد که در این مطلب ( مرتب کردن انباری ) نمی‌گنجد. سبدهای بزرگ را آویزان کنید تا مرتب ‌تر به نظر برسد. اما اگر مواد خوراکی همچون سیب زمینی، پیاز را در سبدهای انبار نگه می‌دارید، بهتر است از همان ابتدا سبد‌ های آویز خریداری کنید.

تمیز کردن انبار

حتی اگر دیر به دیر به انباری خود سر می‌زنید، لااقل آن را چند وقت یکبار تمیز کنید‌. اگر یکبار به درستی انباری خود را تمیز کنید و از شر خرت و پرت ‌های داخل آن خلاص شوید، دیگر تمیز کردن انباری آسان خواهد شد‌. قبل از نظافت اصلی انبار، تمام وسایل ‌ها را خارج کرده و محیط انبار را بررسی کنید‌ تا حشرات موزی در آنجا نباشند. سپس نظافت انباری را شروع کنید. وسایل و جعبه‌ها را نیز گردگیری کرده اما نیازی به باز کردن جعبه ‌ها نیست. تعمیرات انباری را نیز بررسی نمایید تا دچار نشت لوله کشی آب یا دیگر مشکلات نشوید. این اقدامات را قبل از چیدمان وسایل خود انجام دهید. برای نظافت انبار ابتدا کل محیط را جارو کرده و سپس با مواد شوینده مناسب آن را تمیز کنید‌. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی دیگر ما با موضوع نظافت حمام و سرویس بهداشتی را نیز مطالعه فرمایید.

تمیز کردن انباری

نظم دهی انباری

اگر شما وسایل زیادی دارید و دیواره‌های آن کم است و نمی‌توان قفسه ‌های زیادی در آن قرار داد، بهتر است از قفسه ‌های سقفی استفاده کنید. این ترفند برای افرادی که تجهیزات تخصصی زیادی دارند نیز مناسب است. این نوع قفسه دارای حفره ‌های زیادی است که در آن یک میله قرار می‌گیرد. سپس می‌توان وسایل را به میله‌ ها آویزان کرد. این نوع قفسه با فاصله ‌ای از سقف نصب می‌شوند و فضای بیشتری را برای انباری ایجاد می‌کنند. حتی دوچرخه را می‌توان با کمک میله‌ های بزرگ بر روی این نوع قفسه‌ قرار داد. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی دیگر ما با موضوع نظم دادن به حمام را نیز مطالعه فرمایید.

نکات مهم:

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که باید به هنگام مرتب کردن انباری در نظر داشته باشید، نگه نداشتن برخی وسایل در انبار است. این وسایل را نباید در انباری نگه دارید چرا که مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند:

1. موادی که با کمترین فشار یا گرما دچار احتراق می شوند. مانند (مواد محترقه، انواع سوخت و مواد شیمیایی)
2. موادی که جوندگان موزی را به خود جلب کند. مانند (خشکبار، آجیل و…)
3. وسایلی را که نسبت به رطوبت و گرما حساس هستند یا تاریخ انقضای مشخصی دارند.

مرتب کردن انباری 2

سخن نهایی

در این بخش از اسپادانا به مرتب کردن انباری و ترفندهای ساده برای نظم دهی انباری پرداختیم. در تمام طول سال به نظم انباری بی توجه نباشید. زیرا این بی توجهی ممکن است زندگی شما را دچار مشکلات فراوانی کند. زمانی که در خانه نظم وجود نداشته باشد، دسترسی به بیشتر امکانات فراهم نمی‌گردد. به همین خاطر آرامش و آسایش ساکنین خانه را مختل خواهد کرد. انباری نیز از این قاعده مستثنی نیست و در برخی از شرایط بحرانی، منظم آن چالش بزرگی در پی دارد. همانند زمانی که قصد وسیله ی بزرگی در انبار خود جای دهید اما به دلیل بهم ریختگی محیط قادر به انجام آن نخواهید بود.

شاید به نظر شما این موضوع ساده به نظر برسد اما تاثیر آن اصلا ساده نیست. پس تا به شرایطی بحرانی دچار نشدید به فکر تمیز کردن و مرتب کردن انبار خود باشید. پس از این پاکسازی و منظم کردن، همواره تلاش کنید تا تمامی وسایل را در سر جای خودش قرار دهید. استفاده از کمد و قفسه‌ها را فراموش نکنید و از تمامی فضای انبار خود استفاده بهینه ببرید. ضمن آنکه می‌توانید برای داشتن محیطی زیبا در انبار از ایده ها و خلاقیت خود یا تصاویر موجود در اینترنت کمک بگیرید. انباری کوچک منزل خود را نیز نادیده نگیرید و با قفسه بندی مناسب از فضای موجود آن بهره مند شوید. شما نیز می‌توانید ایده‌های خود را در رابطه با چیدمان انباری با ما به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می‌شود مقاله‌ی دیگر ما با موضوع طرز کار دستگاه خوشبو کننده هوا هایسپر را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *