خواندنی ها

نظم دادن به حمام: 10 ایده ساده برای ایجاد نظم در حمام

نظم دادن به حمام

نظافت و مرتب سازی حمام از دو جهت اهمیت دارد، مرتب سازی حمام علاوه بر حفظ سلامتی ساکنین خانه بر روحیه افراد نیز تاثیرهای مثبتی می گذارد. علاوه بر نظافت حمام، دکوراسیون این قسمت از منزل نیز اهمیت دارد. حمام هایی که در صفحات مجلات مربوط به دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام می بینیم معمولا با حمام های خانگی فاصله زیادی دارند. اما با رعایت کردن چند نکته ساده می توانیم حمام قابل قبول تری نسبت به گذشته داشته باشیم. در این مقاله سعی کردیم تا ده راهکار کاربردی مناسب و کم هزینه را برای داشتن یک حمام مرتب و ایده آل به شما پیشنهاد کنیم پس با ما همراه باشید.

۱۰ راهکار در نظم دادن به حمام

حمام به عنوان یکی از فضاهای پر استفاده در خانه، نیاز به نظم و سازماندهی دارد تا هم راحت تر استفاده شود و هم فضای خوب و تمیزی داشته باشد. جهت نظم دادن به حمام خود از ایده‌های زیر استفاده کنید.

۱. جمع آوری وسایل حمام

برای ایجاد نظم در حمام ابتدا باید تمام وسایل داخل حمام را در یک سبد یا یک کیسه پلاستیکی جمع کنید. برای رعایت بهداشت می‌توانید لیف، صابون یا برس‌های مخصوص کف پا را در کیسه های جداگانه از سایر وسایل نگهداری کنید. پیشنهاد بهتر استفاده از سفره یکبار مصرف هست. سفره را پهن کنید و وسایل را طبق بخش‌بندی در حال حاضری که در حمام وجود دارند در دسته های مختلف روی سفره یکبار مصرف قراردهید. مثلا شامپوها و شوینده‌های بدن در یک قسمت سفره، برس‌ها در قسمت دیگر، لیف و سایر وسایل را نیز به همین ترتیب بچینید.

ایجاد نظم در حمام

۲. دسته بندی وسایل قدیمی از جدیدترین‌ها

از بین وسایلی که روی سفره یکبار مصرف چیده شدند همیشه تعدادی وسیله به درد نخور و اضافی وجود دارند که باید دورانداخته می شدند، اما فرصتی برای اینکار ایجاد نشده بود. پس اول این دسته وسایل را انتخاب و آنها را دور بیاندازید. مثلا شامپوهایی که رو به اتمام هستند یا صابون هایی که مدت زمان طولانی مورد مصرف قرار نگرفته‌اند را دور بیاندازید چون اگر مدت زیادی از آنها استفاده نکرده اید قاعدتا قرار نیست از آنها دیگر استفاده کنید. درنظر داشته باشید که برای جلوگیری از اصراف می توانید شامپوهای قدیمی تر و رو به اتمام را در نظافت کردن حمام بکار ببرید.

۳. طبقه بندی بر اساس عنوان دلخواه

باقیمانده وسایل باید دسته‌بندی شوند که معمولا سلیقه‌ای انجام می‌گیرد. اما پیشنهاد ما به شما طبقه بندی محصولات براساس محصولات مو، مثل شامپو، نرم کننده، ماسک تقویتی و … محصولات پوست مثل شامپو بدن، صابون، اسکراب و… یا دسته بندی براساس محصولات بهداشتی و شوینده خانم‌ها و آقایان هم می‌تواند انتخاب خوبی برای مرتب سازی حمام باشد. دسته‌بندی براساس محصولات خانم‌ها و آقایان برای خانواده‌ها پیشنهاد بهتری است. حتی دسته‌بندی محصولات کودکان نیز در این روش مرتب سازی لحاظ می شود. در این مدل طبقه‌بندی کلیه محصولات شوینده پوست و مو مربوط به هر جنسیت در کنار هم قرار می گیرند. اما در دسته بندی براساس نوع محصولات (پیشنهاد اول) محصولات بر اساس نوع استفاده دسته‌بندی می‌شوند مثلا شامپوهای بدن چه مردانه باشند و چه زنانه در یک دسته‌بندی قرار می گیرند. نوع دسته‌بندی کاملا سلیقه‌ای انتخاب می‌شود و بر اساس راحتی شما باید انتخاب شود.

مرتب کردن حمام

۴. انتخاب فضای ذخیره سازی وسایل حمام

در این مرحله باید وسایل دسته بندی شده روی سفره یکبار مصرف را در فضای مورد نظر مناسب در حمام ذخیره کنیم.این فضاها براساس متراژ حمام و سلیقه هرشخص تعریف می شود. مثلا کابین های داخل حمام ، شلف و یا قفسه حمام پلاستیکی برای قراردادن این دسته بندی ها در حمام مناسب هستند. معمولا قفسه های حمام چند منظوره دارای سه الی پنج طبقه هستند که می توانید بر اساس انتخاب طبقه بندی که در مرحله سوم انجام دادید در هر طبقه از این قفسه حمام وسایل شوینده را دسته بندی کنید. مثلا طبقه اول را به شامپو ها و اسکراب های مربوط به آقایان اختصاص دهید چون آقایان معمولا قدبلندتر هستند و راحتتر می توانند به طبقات بالایی دسترسی داشته باشند. طبقه دوم برای خانم ها مناسب است البته چون معمولا تعداد محصولات مربوط به حمام خانوم ها بیشتر است شاید ملزم به استفاده از دو طبقه مجزا برای محصولات مربوط به خانم ها باشید.مثلا شوینده ها و محصولات مراقبتی مو را در یک طبقه و شامپو ها و اسکراب های پوستی را در طبقه دیگری قرار دهید. طبقات باقیمانده برای محصولات مربوط به کودکان برس ها و لیف های شوینده مناسب هستند.

۵. استفاده از وسایل ست برای شوینده ها

نکته اصلی در نظم دادن به حمام و زیبا سازی فضا استفاده از وسایل ست و مناسب فضاست. مثل جامایعی ها که هم در کنار روشویی برای شتشوی دست قابل استفاده هستند هم برای شامپوها و شوینده های بدن در کنار دوش یا وان حمام مورد استفاده قرار می گیرند. پیشنهاد ما انتخاب جا مایعی دستشویی دیواری مدل ایلیا یا پریمیوم و یا مدل های دیگر بنا به سلیقه شماست. انتخاب جامایعی بهتر است با توجه به رنگ کاشی و سرامیک حمام تان باشد. در محفظه جامایعی می توانید شامپو یا شوینده بدن هم بریزید و علاوه بر روشویی در کنار دوش یا وان حمام نصب و استفاده کنید. استفاده از جا صابونی قابل نصب و یا رو کابینی هم از لزج شدن صابون جلوگیری می کند و انتخاب مناسبی در وسایل مربوط به حمام است.

۶. استفاده از دستمال کاغذی بجای حوله

وجود دستمال کاغذی در حمام و دستشویی از موارد الزامی در مرتب سازی حمام می باشد.چون شستشو در فضاهای رطوبتی نیاز به خشک کردن نیز دارد.خشک کردن دست با دستمال کاغذی بهداشتی ترین روش است.برای نگه داری دستمال کاغذی دور از رطوبت و در فضای منظم احتمالا نیاز به جا دستمالی رولی اسپادانا دارید. این جا دستمالی ها مناسب با سایز فضا در ابعاد کوچک بزرگ و متوسط ارائه شده اند براحتی قابل نصب بر روی هر سطحی هستند و دستمال را بدون دردسر در محفظه خود نگه می دارند.وجود دستمال حوله ای بجای استفاده از حوله های شخصی فضا را منظم تر و ساده تر نمایش می دهد.

استفاده از دستمال کاغذی بجای حوله

۷. بهینه سازی فضا

در این مرحله دیگر ظاهر حمام تقریبا نظم داده شده و در حال حاضر نیاز به زیباسازی و بهینه شدن فضا دارد.تعویض آینه روشویی و تعویض لامپ جهت نور بهتر در صورت امکان می تواند به بهینه شدن فضا کمک کند.آینه هایی که در لبه ها لامپ دارندن انتخاب مناسبی هستند مخصوصا اگر نور استفاده شده در حمام مناسب نباشد یا امکان بهینه سازی در نورپردازی را نداشته باشید.استفاده از آینه های شلف دار هم می تواند فضایی برای نگه داری وسایل اصلاح ایجاد کند.انتخاب جا مسواکی های رو کابینی یا قابل نصب روی دیوار و همچنین دستگاه خمیر دندان فضای نگه داری مناسبی برای این وسایل بهداشتی خواهد بود.

۸. ایجاد رایحه خوش در فضا

برای حمام هایی که با سرویس بهداشتی همراه هستند استفاده از یک خوشبو کننده در فضا می تواند به شما در جهت داشتن محیطی دلنشین تر کمک کند. خوشبو کننده های فضا بصورت دستی و اتوماتیک در بازار ارائه شده اند. شرکت تولیدی لوازم بهداشتی اسپادانا نیز دستگاه خوشبو کننده هوا در مدل های مختلف را برای حمام های خانگی پیشنهاد می کند. خوشبو کننده ها قابلیت نصب روی دیوار دارند و بصورت اتوماتیک یا دستی رایحه مورد انتخاب شما را در فضا پخش می کنند. بدین شکل سرویس حمام و دستشویی شما در منزل همیشه خوشبو خواهد بود.

۹. استفاده از پرده حمام برای ایجاد فضای مجزا

استفاده از پرده حمام در صورت نداشتن فضا برای نصب کابین دوش هم یک راهکار مناسب در نظم دهی و مرتب شدن حمام استبهتر است .پرده حمام را نیز متناسب با رنگ وسایل مورد استفاده در داخل حمام و یا رنگ کاشی و سرامیک آن انتخاب کنید.این راهکار مانع از خیس و مرطوب شدن کل فضا در موقع استحمام می شود و به مرتب سازی ظاهری نیز کمک شایانی می کند.برای جلویری از کوچک نشان دادن فضا هم می توانید در مواقعی غیر از استحمام پرده حمام را جمع کنید.

استفاده از پرده حمام برای ایجاد فضای مجزا

۱۰. ایده های تزيینی برای زیباسازی

استفاده از شمع و گل های خشک و همچنین نظافت دیواره ها و کف حمام در آخرین مرحله می تواند فضای شما را آرام بخش و با کلاس تر نشان دهد.از ایده های مختلف دیزاین حمام با شمع و گل های خشک داخل مجلات دکوراسیون داخلی و یا اپلیکیشن پینترست می توانید استفاده کنید.انتخاب رنگ های ملایم در گل های خشک و شمع می تواند آرامبخش بودن فضا را بیشتر نشان دهد. استفاده از پادری های ساده یا رنگ های سرد که حس تمیزی را به انسان منتقل می کنند نیز پیشنهاد دیگری د مرتب سازی حمام شماست.

جمع‌بندی

برای نظم دادن به حمام خود می‌توانید از راهکارهای بالا استفاده کنید و ظاهر حمام خود حتی الامکان بهینه تر از قبل نمایش دهید. اما باید بدانید این ۱۰ راهکار بسته به حمام منزل شما می تواند تغییر کند و چهارچوب این ایده ها برپایه ساختمان حمام شما قابل تغییر است. مثلا برای آپارتمان های نوساز تر، مرتب سازی حمام راحتتر انجام می شود و شاید فقط یک یا دو ایده از ایده های بالا قابل اجرا باشد. اما در ساختمان های قدیمی تر برای مرتب سازی حمام شاید نیاز به راهکارهای بیشتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *